Yorumlar: Kader/Bulmaca

Yorumlayan: Sunshine_bunnygirl_17
Tarih: 28/08/16 04:03
Bölüm: Bölüm 1 Başlangıç

Merhaba Saga :P

 

Bu hikaye bana direk yatakhanede geceleri arkadaşlara anlattığım ve seçimleri onlara bıraktığım türdeki hikayeleri anımsattı. Maalesef tüm bölümleri okumamakla birlikte (Lise son olmak zor) kendi routeumu tamamlayıp fazladan son bölümü ve bir iki bölüm okudum aradan. End of the beginning and The beginning of the end. Güzel konsepttir, severim. Sen de kullanmışsın, bu yüzden hoşuma gitti. 

 

"Still" diye bir filozofik flaş oyun var. Sanırım bu konseptin en başarılı ve anlamlı şekilde kullanıldığını gördüğüm yer orasıydı. Bir göz atmanı tavsiye ederim ilgileniyorsan, kısadır.

 

Gelelim hikayeye, kimi yerde birinci tekil yazarken kimi yerde üçüncü tekil yazmışsın doğru hatırlıyorsam (Okuyalı bir iki gün oldu hatalıysam af buyur :D) Bu yüzden biraz karışıklığa yol açan yerler olmuş.  Hikayenin ilk bölümü gayet detaylı başlıyor, son bölümlerde de yeterince detay var ama aralardaki açıklamaları biraz eksik buldum (Bkz. Uzay gemisi tarafından tüketilen adam. Üstüne düşen şey nası bişeydi neydi neden kurtaramadık pek anlamadım) Yeterince açık değildi yani bir iki yer.

 

Sonra bölüm 11 den 12 ye geçerken (?) Testereyi dolaylı yoldan alıp bırakmışsak, bölüm başındaki cümle abes kaçıyor. "Yerdeki testereye rağmen yoluma devam ettim." gibi bir şey. O testereyi oraya koyan birinin kuracağı mantıklı bir cümle değil. Sanırım burada yapmaya çalıştığın şey testereyi alan ve almayan kişiler için orta bir yol bulmaya çalışmak olmuş. Bence 11 in sonunda testereyi yere bıraksak ve 12 nin başında "Yerde duran testerenin yanından geçerek..." Gibi başlasan daha uygun olabilirdi. Anlamadığım şey biz zaman yolculuğu yapıyorduk ve sonraki bölümde fark ettik ki hayaletiz ve ölmüşüz. Neden? Ne zaman? Ta otobüsteyse neden cesedimizi görmedik? Diğer ölen adamlar da sonuçta biz değil miydik? Belki bölümlerin hepsini okumamamdan kaynaklanıyordur ama düz bir route şeklinde okuyunca çokça soru işareti bırakıyor.

 

Sonuç olarak konusu hoşuma gitse de bazı yerlerde bir iki minik pürüz ve devamlılıkta zayıflıklar hissettim okurken. Hikayeevindeki diğer türlere benzememesi ve "Create Your Own Adventure" şeklinde olmasını çok sevdim. Zaten açıkçası sırf bu yüzden okudum. Çeşitliliğin her zaman daha iyi olduğunu ve olacağını düşünüyorum. Yeni şeyler denenmesi de haliyle sevindiriyor beni.

 

Sanırım bu kadar. Sana iyi yazmalar bana ise iyi çalışmalar dileyerek veda ediyorum :D 

 

P.S: Testereyi "Motorlu Testere" diye değiltirmek isteyebilirsin çünkü ben başta normal testere diye düşünmüştüm ve başkalarının da aynı şekilde düşünebileceği kanısındayım.Yazarın Cevabı:

Nasıl kanıksamışsam yorum gelmeyecek olmasını spam maillerimi temizlemeye girmesem görmeyecem yorumunu. Sana da merhaba

Teşekkür ederim. Farklı şeyler yazılmasını ben de destekliyorum.

"Still" not aldım

İşte bunlar hep beta eksikliği. 50. defa kontrol amaçlı okurken artık bazı yerleri "ne yazdığımı biliyorum geç" dediğim için yani kısaca tembelliğimden öyle oldu bahanem yok açıkçası. Zaten bahanem olsa da söylememeyi tercih ederim çünkü hikayede vermeyip sorulunca açıklaman gereken bir şey varsa orası olmamış demektir benim gözümde("öyle tembellik mi olur nasıl yazarsın sen yahu?"). Yalnız şöyle bir niyetim vardı onu belirteyim. Betimlemeleri mümkün olduğunca az tutmaya özen gösterdim ki okuyucu kafasında canlandırsın böylece daha çok hikayenin içine girsin. Pek çok betimleme gittiği için bölümlerde oldukça kısaldı. Haddinden fazla kısa bölümlere bakarsan görürsün özellikle bunu. Bu hikayenin hem güçlü hem de zayıf yanı oldu aynı anda. Tabii dediğim gibi birincil nedenin tembellik olduğunu da itiraf ediyorum çünkü artık bir yerde taze bir gözün görebileceği bir hatayı kaç kere okursan oku atlıyorsun.

Yerde ki testere diğer kombinasyonlar için gerekliydi ama bir daha üstünden geçmem lazım anlaşılan. İşin hayalet kısmı da yine kombinasyonlara göre değişiyor. Otobüsten hemen uzaklaşıldığı için cesetlere girmedim. Çıkardığım betimlemeler arasında yine.

Motorlu testere olduğunu diğer kombinasyonlarla öğreniyorsun Zaten hikaye her kombinasyonla farklı bir kişilik olup aynı hikayeyi okuman üzerine.

Çok teşekkür ederim yorumun için müteşekkirim:) Diğer kombinasyonlara ve hikayelere de beklerim.Sonuç yok.
Yorum yapmak için giriş yapmalısın. ()